Utolsó módósítás: 2019. július. 11. 09:48
Utolsó módósítás: 2019. július. 11. 10:58
Hozzávalók 4 személyre: 600 g sertés szűz, 20 g zsír, 200 g burgonya, 80 g liszt, 2 db tojás, só, bors
Elkészítés: A sertés szűzből 4-6 db szeletkét vágunk adagonként, kiveregetjük, sózzuk, borsozzuk. Tojásból, lisztből palacsintasűrűségű masszát keverünk, hozzáadva a reszelt nyers burgonyát. Az előkészített szeletkéket lisztezzük, a burgonyával dúsított masszába mártjuk, bő forró zsírban pirosra sütjük. Vegyes körettel, salátadíszítéssel tálaljuk.
Hozzávalók: 1 kg krumpli lereszelve (sajtreszelő), 1 kefir, 15 dkg liszt, só, 1 közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, olaj
Elkészítés: A nyers krumplit lereszeljük, majd hozzákeverjük a kefirt, lisztet, tojást, sózzuk, belereszeljük a hagymákat. Palacsintasütőbe kevés olajba egy merőkanállal teszünk, elterítjük, pirosra sütjük. Tejföllel, reszelt sajttal tálaljuk. A prósza dúsítható a tésztájába kevert reszelt sajttal, vagy apróra vágott sonkával is. Lehet tepsiben is sütni, de úgy nem tud annyira megpirulni.
Hozzávalók: 1,5 kg burgonya, 50 dkg liszt, só, 10 dkg vöröshagyma, 15 dkg zsír
Elkészítés: A burgonyát megtisztítjuk, karikára vágjuk, és annyi vízzel feltesszük főni, hogy éppen ellepje. Ha megfőtt összetörjük és a liszt hozzáadásával jól kidolgozzuk.készített sűrű, burgonyás masszából zsíros kanállal nagy galuskát szaggatunk. Vöröshagymás zsírral meglocsoljuk, kissé lepirítjuk és tejföllel tálaljuk.
Hozzávalók: 2 kg liszt, 6 dkg élesztő, 20 dkg zsír, 6 tojás, 8-10 ek. cukor, 1,3 l tej, pici só. Töltelék: 30 dkg mák, 25 dkg cukor, 30 dkg dió, 20 dkg cukor, 1 marék aszalt szilva.
Elkészítés: A lisztet meglangyosítjuk, nagyobb tálba vagy famelencébe* tesszük. Az élesztőt 3 dl langyos, cukros tejben elkeverjük, kovászt készítünk. Meleg ruhával letakarjuk, megkelesztjük. A cukrot 5 tojással, sóval elkeverjük, a langyos tejet hozzáöntjük, a megkelt kovászhoz adjuk. Összekeverjük a liszttel, megdagasztjuk. Ha már kezd simulni, a meglangyosított zsírt az edény oldalához öntjük, a tészta közé dolgozzuk, míg sima, szinte selymes lesz és az edénytől, kezünktől elválik. Igazítsuk cipóformára, szórjuk be liszttel, meleg ruhával takarjuk le, meleg helyen 1,5 órán át, kelesszük. Lisztezett deszkára öntjük. 4 darabra vágjuk, gyengén átgyúrjuk, cipókat formálunk, letakarva 25 percig pihentetjük.3 cipót egyenként ujjnyi vastagra kinyújtjuk. Nem túl vastagon megtöltünk egyet cukros dióval, a másikat mákkal, a harmadikat a szilvával. Ugyanúgy felcsavarjuk, mint egyéb kalácsot, csak egy kicsit hosszabbra. A 3 rudat összefonjuk. A befejezést úgy rendezzük, hogy a 2 szélső rúd hosszabb legyen. Gyengén zsírozott és lisztezett tepsibe (40x30 cm) tesszük. A 4. cipóból kis tojásnyi darabokat leszakítunk, vékonyra sodorjuk. Ezekkel a kis tésztalapokkal alakítjuk ki a baba fejét és ruháját. A szemet kávé- vagy babszemekből rakjuk ki. Felvert tojással megkenjük, meleg helyen 1 órát kelesztjük. Ismét megkenjük tojással. Bemelegített, de nem forró sütőbe tesszük.Ha a teteje erősen barnul, tegyünk rá vízben áztatott zsírpapírt. 1 órán át, sütjük, de félidőben a tüzet csökkentsük.
Hozzávalók: 60 dkg liszt, 2 kk. só, tojásnyi zsír,1 hagyma, 1 tojás, fél marék száraz túró,1 bögre tejföl.
Elkészítés: a lisztből, tojásból kevés vízzel kemény tésztát gyúrunk. 2 cipóvá formáljuk. Hagyjuk pihenni, majd fél kisujjnyi vastagra kinyújtjuk. Ezt dió nagyságúra elcsipkedjük. Sós vízben kifőzzük. Egy lábast fagyos zsírral kikenünk, a lecsepeg tetett tésztát beletesszük. Forró zsírral megöntözzük. A túrót kissé megsózzuk, a tésztára morzsoljuk. Tejföllel megöntözzük és tálaljuk. Túró és tejföl nélkül is készülhet, ekkor pirított hagymával szórjuk meg.
Hozzávalók: 1 laza káposzta, 5 nagyobb burgonya, 1 zöldpaprika, 1 kk. majoránna, 2 ek. zsír, 2 ek. liszt, 2 gerezd fokhagyma, 1 tk. őrölt piros paprika, csipetnyi kömény, só.
Elkészítés: a káposztát darabokra tépjük (nem szeljük), annyi sós vízben tesszük fel főni, hogy ellepje. Beletesszük a zöldpaprikát (lehet kicsit csípős is), a majoránnát, köményt. Ha félig megfőtt, a kockára vágott burgonyát hozzátesszük, puhára főzzük. A lisztet zsírban zsemleszínűre pirítjuk, hozzátesszük a zúzott fokhagymát. Beletesszük a darált paprikát, felengedjük vízzel, simára keverjük, és a forrásban lévő levesbe öntjük. Még legalább 10 percig forraljuk, ízlés szerint sózzuk. A levesben a fokhagyma és majoránna íze érvényesüljön
Hozzávalók: fél kg rétesliszt, fél kg finomliszt, kb. 3 dl langyos víz, két csipet só A töltelékhez: 2 kg reszelt tök, 25 dkg darált mák, 1 dl tejföl, 15 dkg cukor
Kenegetni: étolaj, 3 dl tejföl, 1 tojás
Elkészítés: gyúrjunk közepesen lágy tésztát, annyi vízzel, amennyit felvesz a liszt. 3 kisebb gombócra osztva, olajjal bekenve, edénnyel letakarva pihentessük meleg helyen 45 percet. Eközben a reszelt tököt pároljuk puhára saját levében, és főzzük bele a mákot, cukrot. Kevés tejföllel lágyíthatjuk a tölteléket, de ne legyen túl folyékony. Hagyjuk kihűlni a tölteléket. A tészta nyújtásához készítsünk elő egy asztalt. Terítsük le tiszta terítővel, és lisztezzük be az egészet. A tésztát tegyük a közepére, és óvatosan, kézfejünkkel nyújtva, hogy ne szakadjon, nyújtsuk ki egészen annyira, hogy pereme lelógjon az asztal széléről. Ezután locsoljuk meg olajjal. A tölteléket szórjuk rá, de kézzel, alaposan eloszlatva, és csak a tészta 2/3-ára kerüljön! A tészta üresen maradt része lesz a rétes külseje, ennek több rétegűnek kell lennie, hogy ne szakadjon ki a tölteléktől. A terítőt emelve tekerjük fel a tésztát, a töltelékes részénél kezdve. Ha feltekertük, tányér élével vágjuk akkora darabokra, hogy beférjen a tepsibe. A végeket alaposan dolgozzuk össze, nehogy kifolyjon a töltelék! Ha a tepsiben már egymás mellé fektettük a réteseket, kenjük meg alaposan tejföllel és olajjal kikevert tojással. előmelegített sütőben süssük aranyszínűre, sütés közben is kenegessük.
Hozzávalók: 50dkg káposzta, 15 dkg tarkabab, 10 dkg zsír, liszt, csemegepaprika, vöröshagyma, fél füstölt csülök, só, paradicsompüré, kakukkfű, őrölt bors, babérlevél.
Elkészítés: A babot előző este beáztatjuk, a savanyú káposztát jól kimossuk és füstölt hússal, vízzel feltesszük főzni. A babot később hozzáadjuk, és készre főzzük. Paradicsomot adunk hozzá és enyhe pirospaprikás rántással berántjuk. Fűszerezzük, felforraljuk. A megfőtt füstölt húst felkockázzuk és a babos káposztához adjuk. Tálban vagy tálkákban tálaljuk.
Pápai Lajos mesterszakács,a Danubius Health Spa Resort Aqua szálloda konyhafőnökének ajánlásával
Hozzávalók (4 személyre):
Elkészítés
A vékony csíkokra vágott (Julienne) zöldségeket serpenyőben vagy wokban megpirítjuk, hozzá adjuk a gombákat, tovább pároljuk. Ügyeljünk arra, hogy a zöldségek ne puhuljanak nagyon meg.
Sózzuk, borsozzuk, kevés őrölt szerecsendiót teszünk bele. Fehérborral felengedjük, készre pároljuk.
Közben a csirkemellet vékony szeletekre (lapkákra) vágjuk, grill fűszerrel meghintjük, és a forró rostlapon megsütjük. Kevés Brandyt öntünk rá, és meggyújtjuk.
Összekeverjük a párolt zöldségekkel, kevés tejszínnel dúsítjuk, megszórjuk friss petrezselyemmel és tálalhatjuk.
Figyeljünk arra, hogy az ételt frissen készítsük.
Kámán János mesterszakács, a Danubius Health Spa Resort Hévíz szálloda konyhafőnökének ajánlásával
Hozzávalók (4 személyre)
Nyúlragu
Tócsni
Elkészítés
A nyúlragúhoz a nyúlcombot előkészítjük: kicsontozzuk, majd centi vastag csíkokra vágjuk, durvára tört vegyes borssal, étolajjal, ha lehet, már előző nap lepácoljuk.
Serpenyőben, hevített étolajban a nyúlcomb csíkokat átpirítjuk, majd hozzáadjuk a julienre vágott paprikát, vágott fokhagymát és erdei gombát, pár percig tovább pirítjuk, a végén hozzáadjuk a hámozott paradicsom kockát is. Sóval, borssal, chilivel, fehérborral ízlés szerint ízesítjük, majd összeforraljuk.
A tócsnihoz a nyers, tisztított burgonyát lereszeljük, majd liszttel, tojással, zöldségekkel, petrezselyemzölddel és lepirított vöröshagymával összekeverjük. Ízlés szerint ízesítjük, majd felhevített serpenyőben vagy rostlapon apró lapkákra formázva mindkét oldalát megsütjük.
Az így elkészült tócsnit a ragúval megtálaljuk.
Szentgyörgyi Tamás a Hotel Mirage Étterem és Bisztró chefjenek ajánlásával
Hozzávalók 4 személyre
Kacsaragu: A sárgarépát, fehérrépát zellert, hagymát, fokhagymát lereszeljük olívaolajon felpirítjuk.
Erdei Sküvé mártás: Fenyőmagot, boróka bogyót lepirítjuk a borral felöntjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és vajjal selymesítjük.
Elkészítés: Az őzgerincet bepácoljuk (pác: olaj, borókabogyó, rozmaring, kakukkfű)
A vadkacsa combot kifilézzük, apró kockára vágjuk majd rárakjuk a felpirított zöldségekre és puhára pároljuk.
A pácból az őzgerincet kivesszük és nyitott szeletet készítünk belőle, majd a kacsaraguval vékonyan megkenjük, felgöngyöljük, megkötözzük. Egy serpenyőben lekérgesítjük a húst. Saját zsírjában, lefedve, készre pároljuk. (kb. 30-40 perc.)
Tálalás: Az őzgerincet vékonyan felkarikázzuk és a mártáson tálaljuk. Friss kakukkfűvel megszorjuk.
Sendula Péter, a Hotel Európa fit Sous chefjenek ajánlásával
Hozzávalók 4 személyre
Elkészítés
A harcsafiléket kb. 2 centis szeletekre vágjuk, mindkét felét sózzuk majd vákuum zacskóba téve 45-50 fokon gőzben pároljuk 90 percig. Majd kibontatlanul jeges vízbe vagy sokkolóba téve lehűtjük. További felhasználásig hűtőbe tesszük.
A szélesmetéltet sós vízben kifőzzük. Amíg fő a tészta, elkészítjük hozzá az algát…
Serpenyőben felmelegítjük az olajat, hozzátesszük a vékony csíkokra vágott algát, a durvára vágott fokhagymát. Rövid ideig pirítjuk majd felöntjük a borral. Belekeverjük a főtt metéltet.
A halat kiszedjük a vákuumzacskóból és 180 fokra melegített serpenyőben 1-1 perc alatt megpirítjuk mindkét oldalát.
A parmezános chipszhez lereszeljük a sajtot, 1 tepsit kibélelünk sütőpapírral. Kis halmokat teszünk a sajtból, és 200 fokra előmelegített sütőben pár perc alatt ropogós chipszet sütünk belőle…
Mayer Tibor és Veress Ferenc, a Hunguest Hotels chefek ajánlásával
Hozzávalók 4 főre
Elkészítés
A felhevített vaj és olívaolaj keverékén megpirítjuk a kisebb, közel egyenlő méretű darabokra vágott, előzetesen sózott, borsozott borjúhúst, a finomra vágott petrezselyem és fokhagyma kíséretében. Amikor a húskockák minden oldala megpirult, felöntjük a fehérborral és az alaplé felével. Közepes lángon, félig lefedve majdnem puhára pároljuk. Néha ránézünk, és ha kevés lenne a leve, az alapléből pótoljuk.
Közben megtisztítjuk a gombát, felszeleteljük és mikor a hús már majdnem kész, hozzáadjuk. Felöntjük a maradék alaplével és készre, főzzük.
A legvégén belekeverjük a tejszínt és összeforraljuk. Szükség szerint igazítunk az ízesítésén (sózzuk, borsozzuk). Szükség szerint, ha hígabb a mártásunk a kelleténél, akkor burgonykeményítővel sűrítjük.
Frissen vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Zalai dödölle
2 kg burgonya, ízlés szerint só, 2 fej vöröshagyma, 2 dl olaj 50 dkg liszt
Ez az étel a gyerekkoromat idézi, a szabad, mezítlábas nyarakat. Nagymamám készítette el nekem, ahányszor csak akartam. Olcsó, gyors és nagyon laktató étel. A hónap végén mindenkinek jól jön ez a recept.
A burgonyát megpucolom, apró darabokra vágom és annyi sós vízben, teszem fel főni, ami éppen ellepi. Amikor megfőtt a tűzhelyet takaréklángra teszem. Tűz fölött összetöröm a megfőtt burgonyát, majd megszóróm liszttel, és fakanállal elkezdem dagasztani. Ez egy kicsit fárasztó művelet. Akkor jó, ha a masszánk már jó kemény, eldogoztuk a lisztet teljesen - ami adott esetben lehet több, vagy kevesebb is, ez nagyban függ a krumpli minőségétől - és csöpög a homlokunkról az izzadság. Ekkor elzárjuk a tűzhelyet.
A vöröshagymát apró kockákra felvágom és az olajon rózsaszínűre, sütöm. Fogok egy nagyobb lábast és elkezdem beleszaggatni nagy galuskaformájúra a dödölle tésztát, amit meglocsolok hagymás zsírral. Ha kész vagyok, akkor már tálalhatok is. Nagyon finom frissen tejföllel, de ha már melegíteni kell, akkor én mindig ropogósra pirítom egy serpenyőben és egy adag salátával tálalom.
Libaaprólék
15 dkg libamáj
3 db sárgarépa
2 db fehérrépa
egy darabka zeller
egy fej hagyma
20 dkg zöldborsó
egy csokor petrezselyem
40 dkg rizs
egy kanál libazsír
egy evőkanál olaj
só, bors
A libaaprólékot lábosba teszem, mellérakok egy sárga-és fehérrépát, egy darabka zellert, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, és puhára főzöm. Ha kész, a léből kiszedem a húst, a szárnyakat és a nyakat kicsontozom, a színhúst kisebb darabokra vágom, a szívet, zúzát is feldarabolom.
A libazsírt felforrósítom, rádobom a felkockázott hagymát és üvegesre sütöm. A maradék két sárgarépát és egy fehérrépát kisebb kockákra vágom és a hagymára dobom. Felöntöm egy kevés főzőlével és a zöldségeket puhára főzöm. Ha már majdnem kész, hozzáadom a lefejtett libahúst, zúzát, szívet, a felkockázott libamájat és zöldborsót és ezeket is puhulásig főzöm, sóval borssal ízesítem.
Másik edényben olajat hevítek, rádobom a megmosott, megtisztított rizst, felöntöm dupla mennyiségű vízzel (ennek egy része lehet a liba főzőleve is, csak vigyázni kell, ne legyen túl zsíros) és puhára főzöm. A végén hozzákeverem a libahúsos zöldséges ragut és a felaprított petrezselymet és pár perc alatt összemelegítem
Gergály Tamás, a Hotel Palace Hévíz munkatársának ajánlásával
Hozzávalók 4 főre
Harcsafilé:
Spenótos-fokhagymás erdei gombaragu:
Káposztás tócsni:
Elkészítés
A harcsafiléket besózzuk, borssal megszórjuk, majd sütésig hűtőbe tesszük.
A gombaraguhoz apróra vágott vöröshagymát étolajon üvegesre megpároljuk, hozzátesszük a feldarabolt erdei gombákat, az apróra vágott petrezselyemzöldet, sózzuk, borsozzuk, és együtt tovább pároljuk. Ha félig megpárolódott hozzátesszük a megtisztított spenótleveleket, zúzott fokhagymával ízesítjük, majd a fehérbort hozzáöntve készre pároljuk.
A tócsnihoz a savanyúkáposztát 2 cm darabokra vágjuk, hozzáreszeljük a megtisztított burgonyát, sózzuk, hozzá keverjük a lisztet, majd a tejjel közepesen sűrű masszává keverjük. Előmelegített olajon tenyérnyi nagyságú tócsnikat sütünk, közben az előkészített harcsaszeleteket olvasztott vajba mártjuk, előmelegített rostlapra helyezzük, és mindkét oldalukat megsütjük.
Kovács Györgyné, a Hotel SPA Hévíz Platán Étterem konyhafőnök receptje nyomán
Hozzávalók 10 főre
Sáfrányos rizottó
Elkészítés
A kifilézett halat felszeleteljük, enyhén sózzuk borsozzuk. Serpenyőben a vajat és az olívaolajat felforrósítjuk. Beletesszük a halszeleteket, 4-5db zsályalevelet. Készre sütjük, tányérra rakjuk és melegen tartjuk.
A serpenyőben a vékony sonkaszeleteket hirtelen ropogósra sütjük, chipset készítünk, és a halszeletekre tesszük. A visszamaradt olajban a szeletelt gombákat fűszerezzük, lepirítjuk...
Tálalásnál a maradék zsályát is felhasználjuk.
Sáfrányos rizottó
Finomra vágjuk a hagymát a vaj felével és a olívaolajjal a rizst üvegesre pirítjuk,felöntjük a sáfrányos borral és állandóan kevergetve főzzük míg fel nem itta a levét. Utána hozzá adjuk kicsinyenként a zöldség-alaplevet és fedő nélkül, közepes tűzön puhára párolom. Ízesítem sóval, borssal és legvégül a sajtot és a vajat adom hozzá.
Bán Lajos, a Kolping Hotel konyhafőnökének ajánlásával
Hozzávalók
Elkészítés
A májat felkockázzuk, a kenyérszeletekről a héjat levágjuk oly módon, hogy egyforma méretű szeleteket kapjunk. A mellet sóval és tört szegfűborssal ízesítjük,
fűszerezzük és 170 fokos sütőben átsütjük, majd szintén felkockázzuk( díszítéshez pár vékony szeletet félre tehetünk).
Egy lábosban a májat, mellet és kenyeret a tejszínnel és kevés húslevessel raguszerűen megfőzzük és fél evőkanál zselatint adunk hozzá. Paco jet tálakba rakjuk és 24 órára mélyhűtőbe helyezzük.
Másnap a paco jetben elkészítjük, egy tepsibe szorosan egymás mellé helyezzük a kenyérszeleteket. Rákenjük a májas-húsos krémet és 0-5 fokos hűtőben 3 órát állni hagyjuk.
Közben a bort felmelegítjük és a maradék zselatint belefőzzük. A hűtőben lévő pástétomra öntjük és további fél óráig hűtőben pihentetjük.
Tálaláskor szép kocka alakúra vágjuk, zöldsaláta talapzatra helyezzük és a félrerakott mellekkel díszítjük
A Festetics Pince szakácsának ajánlásával
Kockára vágott malachúst pörköltösen elkészítjük, hozzá vegyítjük a nagyobb fazékban egyszer kimosott, félig főzött káposztához, a finomra vágott kapros, tejfölös habarással készre főzzük.
A mangalicafelsált, mangalicaszalonnával, kolbásszal, hagymával, kápia paprikával váltakozva nyársat fűzünk, melyet fűszerezzük, majd roston készre sütjük. Erdei gombával gazdagított friss lecsótalapzatra helyezzük.
A Korona Panzió***Étterem szakácsának ajánlásával
Hozzávalók:
A füstölt csülköt és a babot megfőzzük, a káposztát megmossuk átvágjuk.
Kevés zsíron/olajon félkarika hagymát pirítunk, zúzott fokhagymát sót, és pirospaprikát teszünk hozzá, és a csülök főzőlevével felöntve, hozzáadjuk a káposztát is. 1 óra főzés után hozzáöntjük a babot. Rántást készítünk, amibe beletesszük a paradicsom pürét, majd ezzel készre forraljuk
a káposztánkat. Felszeleteljük a csülköt, és együtt tálaljuk.
Dödölle:
A karikára szelt burgonyát sós vízben megfőzzük. Teljesen péppé törjük, és a liszttel összekeverjük ( amennyit felvesz ) Lassú tűzön addig keverjük össze, míg a burgonya teljesen át nem veszi a lisztet.
Hagymát ledinsztelünk zsírban, vagy olajban. Kanállal kiszaggatjuk a masszát, és a forró zsiradékban barnára pirítva megsütjük. Tejföllel, szalonna pörccel ízesíthetjük
Utolsó módósítás: 2019. július. 10. 17:41
Utolsó módósítás: 2019. július. 30. 13:07
A súlyfürdő kezelés paramétereit, az időtartamot, az alkalmazandó súlyt minden esetbe a kezelőorvos határozza meg. A súlyfürdő csak orvosi javaslatra vehető igénybe. A kezeléseket fokozatos terhelésekkel végzik a paraméterek szerint. Nyaki vagy hónaljtámaszon függnek a betegek.
Nyaki kezelés alkalmazásakor a nyaki kalodán függ a kezelt személy, a húzóerőt a víz felhajtóerejével csökkentett testsúlya adja. Ha az alsóbb gerincszakaszokat kezelik, akkor 3-10 kg közötti súlyokat is használnak. A térd és csípő kezelését hónaljtámasszal a bokára helyezett súlyokkal végzik. A kezelések időtartama átlagosan 10-20 perc között mozog.
Utolsó módósítás: 2021. július. 19. 17:35
Utolsó módósítás: 2019. július. 11. 12:12
Utolsó módósítás: 2020. szeptember. 30. 15:45
Utolsó módósítás: 2021. július. 19. 13:07
Utolsó módósítás: 2021. július. 19. 16:36
Utolsó módósítás: 2023. augusztus. 02. 12:18
Utolsó módósítás: 2024. augusztus. 16. 13:38
Utolsó módósítás: 2023. január. 20. 14:08
Utolsó módósítás: 2024. augusztus. 16. 13:40
Utolsó módósítás: 2024. augusztus. 16. 13:42
Utolsó módósítás: 2021. november. 04. 09:56
Utolsó módósítás: 2019. július. 11. 12:09
Az 1999-es Zalai Kalendárium így ír róla:
"A hévízi tündérrózsa 100 éve
Meghonosodása óta csodájára járnak
A 100. születésnapját ünnepelte tavaly Hévízen az indiai tündérrózsa. A város jelképét is megtestesítő csodálatos növény honosítása nem ment ugyan könnyedén, de szerencsére sikerült. Gondok persze az óta is akadnak, hiszen a rendkívül „falánk” kártevők támadása ellen folyamatosan védeni kell a virágokat. A megfelelő szereket és módszereket szerencsére sikerült megtalálni, illetve kidolgozni. A tündérrózsa történetéről, védelméről Vincze Tamást, az Állami Gyógyfürdőkórház kertészmérnökét kérdeztük.
- A tündérrózsának amellett, hogy szép, mitológiai múltja van, sőt, szent növényként is tisztelhetjük.
- Az egyiptomi fehér és kék tündérrózsa virága fontos szerepet játszott az egyiptomiak hitéletében. A bőségnek és a jólétnek volt a jelképe, és mint ilyent, Egyiptom királyának és hitvesének, Ozirisznek és Ízisznek szentelték. Ugyanakkor a halálnak, majd az örökké megújuló életnek is a szimbóluma volt. Így a múmiákat kék és fehér tündérrózsa virágokkal koszorúzták. Az egyiptomiak nem csak tisztelték a tündérrózsát, hanem táplálékként is felhasználták; magvait lisztté őrölték és lepényt sütöttek belőle. A tündérrózsa rokona a lótusz a hindu mitológiában az univerzum bölcsője. Amikor az özönvíz elsöpört mindent, a vizek tetején fekvő Visnu köldökéből virágzott elő. Ebből emelkedett ki Brahma, a Teremtő és létrehozta a világot. Visnu lótuszt tart az egyik kezében, ez az a virág, mely a vizek formátlan végtelenségéből teljes pompájával teríti szét szirmait, szimbolizálja a mindenséget. A védák lótusz alakúnak említik az emberi lény legbelsőbb magját, ahol a lélek lakozik, míg a hinduk és buddhisták ahhoz az emberhez hasonlítják, akit nem érintenek meg a világ bűnei. Néhány lótuszvirágnak régebbi szimbolikája van. Az indiai irodalom örökzöld témája a reggeli nap első sugaraira ébredő és kinyíló lótusz. Az irodalmi leírások a szépséges asszonyt is a lótusz részeihez hasonlítják.
- Hévíznek ugyan nem szent növénye, de jelképe a tündérrózsa. Miként is került a tóba?
- A tó növényvilágának leglátványosabb tajgai a tündérrózsák. A század eleji leírásokból, illetve Richard Bright angol orvosutazó 1815-ből származó útikönyvéből tudjuk, hogy a tóban őshonos volt a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba). Ez a hideg vizekben is díszlő, csendesebb vizeinkben majdnem mindenhol megtalálható faj már magában is szép jelenség. A múlt század harmincas éveiben már kísérletet tettek arra, hogy mellette trópusi eredetű tündérrózsákat honosítsanak meg a tóban. A nagyváradi Püspökfürdő meleg vizéből előbb a budapesti Lukács-fürdőbe, majd innen Hévízre telepítették az egyiptomi fehér tündérrózsa (Nyphaea lotus) egyedeit. Ez azonban akkor nem bizonyult maradandónak. 1898 és 1906 között Lovassy Sándor, a keszthelyi Gazdasági Akadémia tanára gondolt egy merészet és nagyszabású tündérrózsa-honosítási akcióba kezdett Hévízen. A budapesti tudományegyetem gazdag botanikus kertjének Viktória-házából több trópusi tündérrózsafaj gyöktörzs-darabkáját megszerzett, s azokat az iszapba ültette. Az első esztendőben Lovassy Sándor az egyiptomi fehér és az indiai vörös tündérrózsa hosszú virágú alfajának (Nymphaea rubra) honosításával próbálkozott. Az előbbi növénnyel végzett kísérletek a múlt századihoz hasonlóan ezúttal sem vezettek eredményre, viszont az utóbbi már 1898-ban megmutatta életképességét. A telepítést követő 33. napon, 1898. július 25-én nyílt ki Hévízen az első vörös tündérrózsavirág, amelyet természetesen a hévízi fürdővendégek nagy érdeklődése kísért.
- Lovassy Sándor ezután nem kísérletezett más fajokkal?
- De igen. A következő évben Egyiptomból, Indiából és Afrikából származó kék tündérrózsafajokat próbált telepíteni, sőt, még az amazonasi Viktoria regia telepítését is megkísérelte. Ez utóbbi 1903 augusztusában virágozni is kezdett a tóban, ám megtelepedni végül nem tudott. Kezdetben sikeresnek ígérkezett a kék virágú, napközben nyíló dél-afrikai kék tündérrózsa honosítása is, a tó talaja és mikroklímája azonban – több fajéhoz hasonlóan – nem volt számára megfelelő.
- Tehát a ma tündöklő faj bizonyult a legéletképesebbnek, honosítási szempontból pedig a legmegfelelőbbnek. De mit kell tudnunk a virág „jellemzőiről”?
- A tropikus Kelet-Indiából, közelebbről Bengália mocsaraiból, lassú folyású sekély vizeiből származó tündérrózsa 1803-ban került Európa botanikus kertjeibe. Általában éjjel kezd el nyílni és a napsütéses időben kora délutánra becsukódik. Ha azonban az idő borongós, akkor egész nap nyitva marad. Érdekes az is, hogy a növény szára az iszapban van, onnan törnek vízfelszínre a levelek, néha 4-5 métert is megtéve. A virágok májustól novemberig láthatók, egy-egy virág három napig díszlik. Egy nem háborgatott tő egy nyáron 60-90 levelet fejleszt. Ősszel a tündérrózsák visszahúzódnak az iszapba és tavasszal hajtanak ki ismét.
- Mennyire tűrőképes a tündérrózsa?
- Érdekessége, hogy az egyik – nem az indiai – faj magja meglepően életképes. Japánban e század elején több méter mélyen kiásott iszaprétegben sértetlen magokat találtak. Ezeket megpróbálták kicsíráztatni, ami sikerült. Ezután elvégezték a pontos kormeghatározást is radonkarbon módszerrel, s megállapították, hogy a magok 1040 évesek voltak. A vörös tündérrózsa mindezek ellenére – a többi trópusi növényhez hasonlóan – rendkívül érzékeny. Szereti a háborítatlanságot, az egyenletes klímát. Az egykor féltve őrzött egzotikus növények egyébként mára buján elszaporodtak a tóban. A tündérrózsa természetesen védett növénye a Hévízi tónak, virágát leszakítani és bolygatni tilos.
- Ha jól tudom, a növények klimatikus szerepe is van.
- Így igaz, a tavirózsák nem csak esztétikai értékűek. A tó jelentős részét beborító növények hatékonyan fékezik a víz lehűlését, mint ahogyan a tavat övező véderdő is szerepet játszik a gyors vízhőfokcsökkenés megakadályozásában, mert útját állja a párát felszaggató szélnek. A tó flórájának említésre méltó növénye a lefolyócsatornában nagy tömegben nyíló fehér tündérrózsa is.
- A védelem ellenére a növények legalábbis Hévízen – folyamatos gondoskodást igényelnek?
- A tündérrózsákon az elmúlt években két kártevő jelent meg. Az egyik az olajosbogár, a másik a tavirózsa levéltetű. Mivel a tó 1993 óta természetvédelmi terület és fürdővendégek ezrei keresik fel évente, ezért a védekezés meghatározásakor elsődleges szempont egy emberre, természetre veszélytelen eljárás kidolgozása. A kémiai védekezést az első pillanattól elvetettük, csakis a biológiait tartottuk lehetségesnek. Az olajosbogár ellen már második éve sikeresen alkalmazunk egy baktériumtörzset, amely kizárólag a szóban forgó kártevőre ártalmas. A levéltetű elleni védekezésre ez idáig nem volt hasonló módszer, habár ezek igen komoly kárt okoztak a növényekben. A laboratóriumi és a tavon végzett szabadtéri kísérletek azt mutatják, hogy egy gomba sikeresen vethető be a levélkártevő ellen. Ennek gombafonalai a levéltetvek testét átszövik, így az állat elpusztul. A szer tavon történő engedélyeztetési kérelme már a Természetvédelmi hivatalban és a minisztériumban van…"
Utolsó módósítás: 2019. július. 11. 09:46
Utolsó módósítás: 2022. szeptember. 25. 12:30
Utolsó módósítás: 2025. február. 24. 10:46
A tavalyi első helyezetteknek az idei versenyre ingyenes regisztrációt adunk ajándékba. Minden versenyzőnek, aki már negyedik alkalommal vesz részt a megmérettetésen meglepetés ajándékkal készülünk.
A nevezés szempontjából nem számít, hogy nő vagy férfi/vegyes csapat indul, a díjazásnál viszont külön kategóriaként értékeljük őket. A versenyben a csapattagok együtt indulnak és együtt kell, hogy beérkezzenek a célba. A csapat minden tagjának kötelező a teljes szakaszt teljesítenie. A csapattagok egy eszközt használnak.
Azok számára, akiknek a kenut a szervező biztosítja, minden kenu a verseny indulási helyszínén, rajtszámozással a szervező által elő lesz készítve. A szervezőtől bérelt kenu díja, ami 18.000 Ft / eszköz, tartalmazza a hajó, az evezők, a mentőmellények és egy vízhatlan zsák vagy hordó bérleti díját.
Azok, akik saját eszközzel érkeznek a versenyre, a versenyt megelőző körlevélben megkapják az indulási időpontot és a vízi eszközök helyszínre szállításának módját és idejét. Az ő esetükben a rajtsorszámok hajóra helyezése a rajtzónában történik meg.
A versenyre bárki nevezhet, aki:
A versenyen nem indulhat, illetve a versenyből a helyszínen is kizárható az a személy, aki:
Nevezni 2025. február 21. 24.00 óráig lehetséges. Egyrészt az oldal alján található nevezésre kattintva elérhető űrlap minden pontjának maradéktalan kitöltésével, vagy személyesen, munkaidőben (hétfőtől vasárnapig 9.00 - 17.00 között) a Hévízi Tourinform Irodában, ahol munkatársaink veszik fel a szükséges adatokat.
Parkolózóna - nyitás 7.30
Hévízen az Ady Endre utcáról megközelíthető Hévízi-patak mellett ingyenes parkolók állnak a versenyzők rendelkezésére, ez lesz az úgynevezett parkolózóna. Ide csak azzal a csapatonként 1 autóval lehet ingyenesen behajtani, aminek a rendszámát a nevezéskor megadod. A rendszámokat a behajtáskor a biztonsági szolgálat ellenőrizni fogja.
Regisztrációs Zóna - nyitás 8.00
A parkoló hátsó részében a regisztrációs zónában történik majd 2 sátorban a rajtcsomagok átadása-átvétele, a felelősségvállalási nyilatkozatok leadása. Ugyanitt lesz lehetőség a kísérők számára átadni a rajtcsomagban található kedvezményes Tófürdő belépőjegyre jogosító karszalagokat, valamint itt tudjuk biztosítani a rajtnál hagyott csomagok elhelyezését, amiknek az átszállítását biztosítjuk a befutó helyszínére. Egy másik sátorban forró reggeli teát biztosítunk a versenyzők számára, aminek elfogyasztásához kérjük használjátok a saját bögréteket, poharatokat.
A rajtcsomagok átvétele szakaszosan történik. A versenyt megelőző utolsó e-mailben benne lesz, hogy mely rajtszámok mely időpontokban érkezzenek a regisztrációs zónába.
Rajtzóna - 9.00 - 12.00
A rajtzónában csak a versenyzők és a szervezők tartózkodhatnak. A rajtzónában lesznek elhelyezve a vízi járművek, illetve ide kell hozni a saját eszközöket. A bérelt kenuk rajtszámmal ellátva, elő lesznek készítve (hajó, mentőmellény, evezők, vízhatlan zsák vagy hordó). A hozott eszközöket a szervezők ellenőrzik és segítenek a rajtszámok felhelyezésében. Az eszközök vízre bocsájtásában a szervezők segítenek, az időmérés a vízre helyezéskor indul. A versenyzőket nagyjából 2 percenként indítják a szervezők. A szurkolók a Hévíz-patak nyugati oldalán nézhetik meg a rajtot. A rajtzónában fotós készít felvételeket a versenyzőkről. A rajtzónában lesz ToiToi. Vízre csak az a versenyző szállhat, aki rendeltetésszerűen felcsatolja a mentőmellényt. Mivel ez nem túravezetővel biztosított könnyű túra, hanem verseny, fokozott a borulás kockázata, ezért a mellény viselése az evezős szakaszon mindenki számára kötelező.
Hévíz-patak a hévízi zsiliptől a fenékpusztai kiszállóig - 9.00 - 14.00
A patakon csak a folyással megegyező irányba lehet haladni. A patak lassú folyású és sekély vizű, de Fenékpuszta felé haladva már elérheti a 2-2,5 métert. Az útvonalon 4 alkalommal lesz terepakadály (híd illetve áteresz), amik alatt egyszerre csak egy versenyző haladhat át. A tereptárgyak alatt előzni tilos és balesetveszélyes! A patakon van lehetőség több helyen is kikötni ha szükséges. Borulás esetén a patak melletti töltésen fog érkezni a segítség, akiknek a telefonszáma benne lesz a rajtcsomagban. A segítő autójában törölköző és meleg pléd lesz. A segítő a beborult csapattagokat a legközelebbi közúti csatlakozásig fogja elszállítani, ahová már a családtagok be tudnak menni a bajbajutottakért. A patak mellett 3 helyen lesz ellenőrző pont, ahol minden elhaladó csapatot biztonsági okok miatt regisztrálnak. Az evezős szakaszon a patak mellett vagy az egyik hídon, egy helyszínen lesz fotós. (Az egyik tereptárgynál /Úsztatómajori híd, kb. 2.4 km-nél/– a magas vízszint miatt – kötelező KÖZBEESŐ HAJÓÁTEMELŐ PONTOT iktattunk be. Ennél a pontnál megállítjuk az időt, kötelezően ki kell szállni és a parton tovább vinni az eszközöket /kb. 10 métert/, majd vízreszállás után ismét elindítjuk az időt. Minden eszközzel kötelezően ki kell szállni ennél a pontnál, mivel a híd előtti cső alatt nem lehet a magas vízszint miatt átbújni. Aki ezt mégis megpróbálja az a versenyből kizárásra kerül.- vízszintfüggő)
Fenékpusztai kiszálló - 10.30 - 14.30
A 76-os sz. főút előtt lesz az evezős szakasz vége, ahol megérkezéskor, még a vízen megtörténik a szakaszmérés. A hajók kiemelésében a szervezők segítenek, majd a versenyzők és a szervezők elhelyezik a hajókat egymás mellett a töltés oldalán úgy, hogy azok a töltésen ne akadályozzák a szabad közlekedést. Az evezés limitideje 14.00. Legkésőbb eddig az időpontig el kell jutnia minden csapatnak a kiszállópontra. Aki szeretne idejönni autóval, az a 76-os főút túloldalán tud majd parkolni. A töltésre a verseny ideje alatt felhajtani tilos. A töltésre az utolsó futó elindulását követően azok a járművek hajthatnak fel, akik a kenuk és egyéb vízi járművek elszállítását végzik.
Váltódepó zóna - 10.30 - 14.30
Az evezést követően a depóban indul újra az időmérés. Itt lesz egy sátor, amiben lehetőség lesz igény szerint átöltözni. A depó sátorban meleg teát biztosítunk, valamint lehetőség lesz a futáshoz feleslegessé vált ruhák, eszközök leadására. A sorszámozott csomagokat 14.00 után szállítjuk át a befutó helyszínére, a célzónába. Az utolsó futónak legkésőbb 14.30-kor el kell hagynia a zónát. A zónában a futás elrajtolásánál fotók készülnek. A váltó depónál a főút túloldalán ToiToi lesz. A váltódepóban max. 25 percet lehet eltölteni.
Futópálya a fenékpusztai váltó depótól a befutó pontig - 10.30 - 16.00
A futás a patak melletti töltésen történik vissza Hévízre. Az útvonalon egy alkalommal rendőri biztosítás mellett kell átfutni a 75-ös sz. főúton (átkelési idő max. 3 perc) A 75-ös főúti kereszteződést követően a patak felett 2 alkalommal kell átfutni, majd a patak keleti partján a Berki sétaúton ér be az útvonal Hévízre. Áthalad a rajtzónán, a regisztrációs zónán, a parkolózónán, keresztezi az útvonal az Ady Endre utcát, ahol a gyalogátkelőn kell átfutni, biztosítás mellett. A gyalogátkelő után jobbra, a Véderdő irányába indulva a Tó keleti partja melletti erdőben visz az útvonal. A Hévízi Tófürdő területére a Lótusz-terasznál lévő kapun keresztül futnak be a versenyzők, majd a part mellett a strand területére érkeznek meg a befutóba, ahol célfotók készülnek, és minden versenyző megkapja a befutóérmét.
Célzóna - 11.00 - 17.00
A befutót követően a célzónában lesz lehetőség az ide átszállított csomagok átvételére, átöltözésre, mosdó használatára. A strandon álló fedett épületben lesz lehetőség a versenyzőknek meleg levest és péksüteményt fogyasztani (ehhez kérjük mindenki hozzon magával tányért, evőeszközt), valamint csatlakozni a kísérőkhöz, átvenni a fürdőzésre jogosító jegyeket és fürdeni a Tófürdő kinti és benti területén. A díjátadó is itt kerül megrendezésre 16.00-kor. A célzónában "futópont"-on lehet majd közös fényképeket készíteni.
Azoknak, akik nem vásárolnak a Tófürdőbe kedvezményes jegyet, lehetőségük lesz a Tófürdő területén kialakított szurkolói zónákban tartózkodni, de nem fürödhetnek a Hévízi-tóban és nem mehetnek be a Tófürdő központi épületébe. A versenyzőknek és kísérőiknek legkésőbb 17.00 óráig el kell hagyniuk a Tófürdő területét.
A verseny helyszínén mentőkocsi állomásozik mentőorvossal, amely a főszervező telefonszámán keresztül (+36 30 491 1220) elérhető, és mozgósítható. A legközelebbi ambulancia és ügyelet a szomszéd városban, Keszthelyen található (8360 Keszthely, Ady Endre u. 2 , +36 83 311 060). Elérhető segítségnyújtás a központi 112-es hívószámon is.
Azok számára, akik díjazottak, de nem tudják megvárni a díjátadó eseményt, postai úton küldjük meg díjaikat. Amennyiben a mezőny a tervezetthez képest korábban érkezik a célba, úgy a rendezők fenntartják a jogot, hogy az előzetesen hirdetett díjkiosztás időpontját előrehozzák.
A versenyen SI (érzékelős) rendszerű időmérést alkalmazunk. A versenyzők (egyéni, csapat) a verseny ideje alatt kötelesek a rajtszámo(ka)t jól láthatóan, elől viselni, a célba érkezést követően a mérőeszközt leadni. Az eszköz leadását követően tudjuk a teljesítést igazolni, a teljesítési időt az eredménylistában megjeleníteni. Az eszköz elvesztése, le nem adása esetén a versenyző köteles annak ellenértéket (30.000,- Ft) megtéríteni.
Az időmérés a vízreszálláskor indul. A közbeeső hajóátemelő pontnál, Fenékpusztán a kiszállópont és a futás indulás depója közötti "hajórakodási idő", valamint a 75-ös sz. főúton való áthaladáskor előforduló várakozási idő a versenyidőből jóváírásra kerül.
A szervező a versenyzők számára elegendő számú 3 fős kenut biztosít, melyek egységesen 18 000 HUF / csapat áron bérelhetők a verseny alkalmából. A kenukat a szervező a versenyt megelőzően a helyszínre szállítja és ellátja a rajtsorszámmal. Biztosítja a megfelelő számú evezőt, mentőmellényt és 1 db vízhatlan zsákot vagy hordót, illetve garantálja a kenuk megfelelő állapotát.
Az egyéni versenyzők érkezhetnek saját eszközzel, ami lehet saját vagy egyénileg bérelt SUP, kenu vagy kajak. Azok számára, akik saját eszközt hoznak, a szervező a rajtcsomagban biztosít 2 db rajtszámot, de a versenyzőnek magának kell gondoskodnia evezőről, a kötelező mentőmellényről, valamint igény szerint vízhatlan zsákról/hordóról.
A hajók vízre helyezésében és az elrajtoltatásban a szervező kötelezően részt vesz, segít, épp így a hajók kiemelésében és biztonságos elhelyezésében a váltóponton. A hajók vízrebocsájtása, a hajók kiemelése és elhelyezése a depóban versenyidőn kívül történik.
A fenékpusztai kiszállóban minden vízi eszközt (nem csak a bérelteket) biztonságba helyezünk és a verseny napján, legfeljebb 16.00 óráig őrzünk.
A bérelhető kenukat és a kenuk teljes felszerelését a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a Vidra Vízitúra és a Kajaksziget biztosítják. Mindhárom szervezet gyakorlott vízitúra szervező a Hévíz-patakon (is), hajóikat rendszeresen használják és karbantartják. Hasonló adottságú 2 és 3 fős kenukkal rendelkeznek. A versenyzők startoltatásában és a kiszállásnál is a Vidra Vízitúra gyakorlott csapata fog segíteni a versenyzőknek.
Utolsó módósítás: 2025. május. 14. 14:11
Egy vekni, amiért megéri Rezibe menni. Gábornál a hagyományos kovászos kenyér mellett alakorból sült kenyeret is kóstolhatsz.
Tízezer évvel ezelőtt az éghajlat gyors felmelegedése lavinaként indította el a természet válaszreakcióit: özönvizek, lejtőomlások, kőzetpusztulás. A táj, amin ma sétálunk, nem évszázadok alatt született, hanem a klíma és a víz közös, drámai alkotása. Tudtad, hogy a Zala völgyének feneke is egy „időfolyó” által lerakott hordalék? Fedezd fel, hogyan vált a földfelszín az éghajlatváltozás egyik legérzékenyebb térképévé.
A klímaváltozás szót olvasva sokan már unottan lapoznak tovább, annyiszor hallják ezt a szót.
Fontos azonban megérteni azt, hogy a Föld történetében nagyon sokszor – akár igen rövid idő alatt – megváltozott az éghajlat. A nagyobb klimatikus ciklusokon belül pedig kisebb-nagyobb lehűlések és felmelegedések váltakoztak.
Ha megváltozik az éghajlat és így az időjárás, az további folyamatok egymásra épülő láncolatát indítja el. Nem csak az élő környezet elemei (növények, állatok stb.) változnak meg, hanem az élettelen közeg folyamatai is.
Amikor több millió év után, úgy tízezer évvel ezelőtt hirtelen elkezdett melegedni bolygónk éghajlata, akkor ez az addigiakhoz képest lényegesen több csapadékot is jelentett kiadós esők formájában. A megnövekedett csapadékmennyiség nagyobb eróziós hatást jelentett: az egyes esőzések immáron több hordalékot voltak képesek lemosni a lejtőkről, völgyekből a folyókba.
Az egyre bővizűbb folyók pedig egyre nagyobb áradásokra voltak képesek, amikkel egyre több hordalékot tudtak szállítani és szétteríteni.
Mindez pedig kihatott a domborzat átalakulására is: gyorsuló ütemben egyre tagoltabbá vált a földfelszín.
A hőmérséklet emelkedésével felgyorsultak a kémiai és fizikai folyamatok is: egyre jobban aprózódott és mállott az alapkőzet, amely elősegítette azt, hogy azokon egyre vastagabb és termékenyebb talajréteg alakuljon ki.
Összességében tehát drámai módon felgyorsult a már itt jelenlévő kőzetek azelőtt is végbemenő (fizikai és kémiai) átalakulása és áthalmozódása, illetve a földfelszín formálódása.
Térségünkben tehát számos helyen „üli meg” a lejtők, völgyek alsó peremi sávját olyan üledékanyag, ami a felette lévő alapkőzet lepusztulásával került oda (a fent említett folyamatok révén), javarészt az elmúlt pár tízezer évben, az éghajlat felmelegedésével.
Több helyen a ma is képződő üledékösszlet egészen szétterült a befogadó völgyekben: a Zala völgyében néhol a völgytalp felezővonaláig is eljutott.
A „kibocsátó” kőzet – melyből tehát ezen üledék származik – típusát tekintve lehet pannon homok (Somlói Formáció, Zalában ez a jellemzőbb) vagy a Keszthelyi-hegység anyagát is jelentő, tengeri eredetű karbonátos üledék (javarészt különféle dolomit, alárendelten mészkő képződmények).
Megjelenési formája leginkább apróbb szemű kőzettörmelékhez, kavicshoz, néhol homokhoz hasonlítható.