
Képzelj el egy nyugodt, békés helyet, üde zöld erdők ölelésében, ahol minden a pihenésről és feltöltődésről szól; ahol simogató türkizkék termálvízben, színpompás tavirózsák között fürdőzhetsz a világ legnagyobb tőzegmedrű gyógytavában; ahol csak Te számítasz és lesik minden kívánságod! Ez az álomvilág Hévízen valóság!
A Hévízi gyógytó a világ legnagyobb biológiailag aktív, természetes termál tava, mely testet és lelket egyaránt felüdít
A 4,6 hektáros, egészen pontosan 46.350m2 nagyságú, 38,5 méter forrásmélységű tavat kén-, rádium-, és ásványanyag tartalmú forrás táplálja, mely bőséges vízhozamának köszönhetően a víz 72 órán belül teljesen kicserélődik. A Hévízi-tó vize egyenlő mértékben gazdag oldott és gáznemű anyagokban, egyesítve a szénsavas, a kénes, a kálcium, magnézium, hidrogén-karbonátos gyógyvizek kedvező tulajdonságait.
A tó vízfelületén akár 6 és fél focipálya is elférne. Forrásának vízhozama pedig nagyjából 410 liter másodpercenként. A feltörő meleg víz 40°C körüli, de a vízfelületen az évszak és az időjárás miatt a leghidegebb időben nagyjából 24°C meleg, míg a nyári hónapokban eléri a 38°C-t.

Régóta sejtették, hogy kell lennie a tó alatt egy vagy több forrásnak, ahonnét a nemes víz érkezik. Ám megtalálására egészen 1975-ig kellett várni.
A barlang megtalálása
A hetvenes években a búvárok fokozott figyelemmel kísérték a forrásból feltörő víz hőmérsékletét és a hozamát a nyirádi bauxitbányák működése miatt. Ezekben az években már rendszeresek voltak a merülések, így több kísérlet is történt a forrásbarlang megtalálására, amit egy olyan helyen feltételeztek, ahol rendkívül nagy erővel tört fel a nagyjából 38°C-os víz. A feltételezett bejáratot azonban rendívül sok faanyag és törmelék torlaszolta el, így első feladatként napokon át termelték ki a törmeléket a helyszínről. Végül 1975. február 10-én Plózer István és Csávosi Lajos fedezték fel a forrásbarlangot. Megtalálták a nagyjából 60*80 cm-es átjárót, ami egy 4 méter hosszú folyosóba vezetett. Az erős szembeáramló termálvizet leküzdve bejutottak a barlang terembe.
Plózer István 2 nappal később így írt a felfedezésről:
„1975. február 10-én reggel 9 órakor CSÁVOSI Lajos barátommal együtt merültünk le a forráshoz.… Az előző heti méréseknél használt lesúlyozott kötélhez kötöttük az orsóra tekert zsinór végét. Az előre megbeszélt terv szerint 3 perc lassú úszás után visszafordulunk még akkor is, ha nem érünk a zsinór végére. … Némi ügyeskedéssel bemásztam a szűk nyíláson, majd a folyosó bal oldalára húzódtam. Mivel a nyílást itt teljesen elzárta a fa- és kőtörmelék, így vízmozgást nem tapasztaltam. Ezután Lajos barátom beadta az orsót és beúszott mellém. Lassan kezdtünk előre úszni, miközben minden porcikánkkal figyeltünk. A bejárattól 5 méterre a járat hirtelen kitágult és eltűnt a semmiben. A megdöbbenéstől hirtelen nem értettem meg, hogy hol vagyok, de lassan lámpáink fényében felderengett egy agyagnyereg, melynek két oldalán egy-egy tölcsér alakú nyílás sötétlett. Később jobban odafigyelve észrevettem, hogy a túloldal és a mennyezet is látszik egészen halványan. A 40 méter mélységben nyíló járatban hasalva figyeltük a termet. … A sötétszürke agyagról nagyon kevés fény verődik vissza, így a korábbi merüléseim tapasztalatait felhasználva 30–40% -kal kisebb értékeket vettem a terem méreteinek meghatározásához. Így a terem nagyságát 15×15 méterre becsültem. Feltehetően a víz két tölcsér alakú nyílásból tör elő, ezek becsült mélysége (ameddig el lehet látni benne) 7–10 m volt…. A hatodik perc leteltével kiúsztunk a nyílásból, s a merülés 20. percéig a forrásnyílás környezetét vizsgáltuk, majd a zsinórt lekötve a felszínre úsztunk.”
Mi van odalent?
Innéttől már a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet (VITUKI) irányításával végezték a részletes feltárást, ami 1975. szeptember 19-21-én vette kezdetét. Megállapították, hogy a folyosó nagyjából 4 méter hosszú, a barlang 17 méter átmérőjű és 14 méter magas, falai mindenütt íveltek. A gömbfülkét 40-41 méteres mélységben egy iszapréteg osztja ketté, keleti oldalán lévő kráterből tör fel a 17,2°C-os hideg víz (ez a 80-as évek második felében eltűnt) míg nyugati oldalán, 45-46 méter mélységből tör elő a 41,3°C-os termál víz. A barlangban az extrém körülményekhez alkalmazkodó sugárgombák és édes vízi szivacsok élnek. A barlang kupolájában 40-50 cm gázrétek van a víz felszínén fehéralga telep úszik. A VITUKI megbízásából elhelyezték a az első vízmintavevő csöveket, valamint a hőmérő szondákat. 1980-ra biztonságossá tették a bejáratot. Mintavétel után a VITUKI munkatársai megállapították, hogy a hidegvíz kora megközelítőleg 8.000 év, a melegvízé pedig 12.000 év.
Miért nem találták meg korábban?
A Hévízi-tó vize rendkívül tiszta, a kisebb 2 méter körüli mélységekben leláthatunk az aljára. De nem volt ez mindig így. A tó a kezdeti időszakban korántsem volt ennyire szabályozott medrű, parttal rendelkező tó. Sokkal inkább egy lápos terület közepén elhelyezkedő tó, mely tele volt tőzeggel, üledékkel, hordalékokkal. A vízben sűrűn volt jelen a lebegő tőzeg, medrét és a krátert több méter vastagon borította üledék. Ez megnehezítette a víz alatti tájékozódást, és a merülést. A helyzet az 1986-os tragédia után változott meg. A frissen elkészült új fürdőépület lángra kapott majd egy éjszaka alatt szinte teljesen leégett és részei a tóba zuhantak. Ez az esemény azonban szükségessé tette a meder kikotrását, hiszen égett faanyag, üvegek, fém épületrészek, vezetékek stb. zuhantak a tóba, ami veszélyt jelentett volna később a fürdőzőkre és az élőhelyre. Félő volt, hogy a forrást is elzárják. Így a tőzegréteg jelentős eltávolítását követően vált a tó vize ilyen átláthatóvá.
A forrásról és a búvárok munkájáról, valamint az egész forrás kutatási történetről itt írunk részletesen!

Nincs olyan hely a világon, pláne, ha valamiben egyedülálló, ahol ne lennének érdekes, izgalmas vagy pikáns történetek a múltból. Hévíznek több ilyen története is van...
Flavius Theodosius avagy a Hévízi-tó keletkezésének legismertebb legendája
A tó keletkezéséről és gyógyító erejéről született ókori legenda szerint Flaviust a római kisfiút egy keresztény dajka nevelte itt Pannóniában. A fiú gyenge és beteges volt, apja azonban nagy hadvezér, ezért a dajka Szűz Máriához imádkozott, hogy gyógyítsa meg a fiút. A Szent Szűz meghallgatva a könyörgést gyógyvizű forrást fakasztott, amiben a gyermeket minden nap meg kellett fürdetni. A mélyből feltörő forrás meleg vizétől és a gőzölgő iszaptól a gyermektest megerősödött, a fiúból pedig Flavius Theodosius keletrómai császár lett, aki 391-ben államvallássá tette a keresztény vallást birodalmában. A forrás vize azóta táplálja a Hévízi-tavat és hoz gyógyulást sokak számára.
Dubius esete Dubiával, egy újabb történet a római korból
Valcumban (a mai Fenékpusztán) élt a derék 80 éves Dubius, aki az erőd írnoka volt, és rettegő ura bicegő és házsártos feleségének Dubiának. Az öreget valóságos házi sárkánnyal nyomorította a sors. Reumás volt az öreg Dubia, talán ezért volt olyan kiállhatatlan. Egyszer Dubius a környékbeli büdös tó partján sétálgatott. Látta, hogy az erdei vadak oda járnak, megfürdetik fájó tagjaikat a vízben, s egyszerre vidám kedvvel, ugrándozva távoznak a csodás tóból. No szaladt haza a jó öreg Dubius, noszogatta az asszonyt, jöjjön vele a megfiatalító forráshoz. S mint az ilyen régi történetekben lenni szokott, az öregasszony csak egyszer merült meg a vízben, s mintha elfújták volna a betegségét. Boldog megelégedéssel, fiatalon tért vissza otthonába.
Cigány asszony jóslata
A szájhagyomány szerint Huszár Péter pápai vicekapitány egy cigány asszony jóslata szerint csak akkor győzhette le Ali koppány béget, ha az ütközet előtt megfürdik a csodatévő tóban. A vitéz megfürdött, és nem maradt el a győzelem!
Rezi Sándor és Pethő Klára romantikus legendája
Szintén a török korban játszódik az a történet, amelynek egy szép lány, Pethő Klára, Tátika urának lánya a főszereplője: Rezi Sándor, Csobánc várának kapitánya, aki ellenséges viszonyban volt Tátika urával, gyakran látta Tátika várának bástyáin könyökölni a lányt. Rezi Sándor egy este fellovagolt Tátika várába, meghallgatást kérve az öreg Pethőtől. Csobánc várura megküzdött a lány apjával és legyőzte őt. Az öreg Pethő odaadta lánya kezét Rezi Sándornak. Ekkor derült ki, hogy a lány mindkét lábára béna. Az esküvő után – egy cigány asszony tanácsára – az ifjú pár „hévíz” partjára építette házát, hogy a lány a vízben gyakran fürödhessen. Néhány hét múlva a tó csodatévő hatására a lány meggyógyult, és boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Hévízi mitikus lényei a Kerubok
A kerubok az ókori sémi népek mitológiájában az isteneket szolgálták. A kapuk előtt álltak, és a gonosz szellemeket tartották onnan távol. Képmásaikat a királyok palotájának vagy templomok kapuján szokták kőbe vésni, valószínű ezért készíttette őket a Festetics család is. A két hévízi kerub szobor, a Pécsi Zsolnay manufaktúrában készült és máig ott áll a bejáratnál. Egy hévízi legenda szerint, ha valaki is úgy sétál át a két kerub között, hogy nincs szerelem a szívében, a kerubok megszólalnak.
Nelly az elefánt mesés, de igaz története
Míg az 1800-as években teljesen természetes volt, hogy állatokat hajtottak a vízbe, addig 1914-ben már egész nagy látványosságot keltett, mikor Nelly-t, a fájós lábú elefántot Hévízre utaztatta a Fővárosi Állatkert állatorvosa gyógykúra céljából. A volt cirkuszi elefántnak napi kétszeri iszapos, gyógyvizes fürdőzést írtak elő, amit ő nagy kedvvel teljesített a Hévízi-tóban és a kifolyón. A 3 éves elefánt annyira népszerűvé vált, hogy a város számára plusz turisztikai vonzerőt jelentett, a vendégek pedig naponta, kosárnyi finomságokkal lepték meg, pl. friss cseresznyével. Nelly gyógyüdülésének sajnos a háború kitörése vetett véget.
Van azonban számos kedves mese és történek Hévízzel kapcsolatban, melyeket két Hévízi mesekönyv örökít meg. A mesekönyvek webshopunkban kaphatók.


Hévíz Tófürdő és Festetics Fürdőház nyitvatartás és árak
Az aktuálisan érvényben lévő kormányrendeleteknek megfelelően a Tófürdő jelenleg védettségi igazolvány nélkül is látogatható!
A belépőjegy árakért kattintson ide
NYITVATARTÁS:
Nyitás | Pénztár zárás | Fürdési idő vége (tó) | Wellness használat vége | Kapuzárás | |
"A" szezon 2022.05.30 - 2022.09.04. |
9:00 | 18:00 | 18:30 | 18:30 | 19:00 |
"B" szezon
|
9:00 | 17:30 | 18:00 | 18:00 | 18:30 |
"C" szezon
|
9:00 | 16:30 | 17:00 |
17:00 |
17:30 |
Fürdőzárás 2022.12.24-én 14:00; 2022.12.31-én 16:00. Fürdőnyitás 2023. 01.01-jén 11:00 órakor.
A nyitvatartás és az árak megváltoztatásának jogát a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház fenntartja.
A Schulhof bejárat és Festetics Fürdőház pénztárainál a SZÉP Kártyák mindhárom zsebéből fizethet.
Hévízi Tófürdő telefonszám: 06 83 342 830
A Tófürdő területén több helyen is lehetséges a fürdőzés, az alábbiak szerint
A fürdők neve | Vízfelület (m2) | Hőmérséklet (°C) | Mélység (cm) |
Beltéri "medencék" 4 db | 520 | 24-38 (évszaktól függően) | 200-300 |
- ebből 1 db masszázs elemekkel |
260 | 24-38 (évszaktól függően) | 200-300 |
- ebből 1 db súlyfürdővel |
20 | 24-38 (évszaktól függően) | 150 |
Gyermekmedence a Tóparton (csak nyári időszakban) | 95 / 32 | 30-32 | 30-120 |
BELÉPŐJEGY ÁRLISTA
Érvényes 2022. április 1-től visszavonásig
3 órás jegyek:
3 órás |
3 800 Ft |
3 órás (60 év felett) |
3 300 Ft |
3 órás (diák) |
3 300 Ft |
Gyermek (6-14 év között) 3 órás |
2 000 Ft |
Csoportos 3 órás (20 fő felett) |
3 400 Ft/fő |
Egész napos jegyek:
Egész napos |
6 500 Ft |
Egész napos (60 év felett) |
6 000 Ft |
Egész napos (diák) |
6 000 Ft |
Egész napos kombinált családi jegy:
Felnőtt | 6 000 Ft/fő | Minimum 3 fő esetén, ebből legalább 1 gyermek részére. Diák és senior kedvezmény csak diákigazolvány / személyazonosításra alkalmas fényképes igazolvány előzetes bemutatásával vehető igénybe. |
Diák (14 év felett) Nyugdíjas (60 év felett) |
5 000 Ft/fő | |
Gyermek (6-14 éves korig) | 3 000 Ft/fő |
Kiegészítő jegyek:
+ 1 óra hosszabbítás | 1 500 Ft | A 3 órás belépőjegy meghosszabbítására szolgál. Időtúllépés esetén nem vehető igénybe. Bérletekre nem érvényes. |
+ hosszabítás egész naposra | 3 000 Ft | |
+ Wellness kiegészítő jegy | 2 800 Ft | Bármely belépő mellé kérhető jegyvásárláskor, illetve utólag annak kiegészítéseként. |
Pótdíj | 1 000 Ft | Időtúllépés esetén, minden megkezdett 30 perc. |
Bérletek:
10 órás | 11 000 Ft + 2 000 Ft kaució |
Érvényes 15 naptári napig, napi kétszeri belépéssel |
20 órás | 20 000 Ft + 2 000 Ft kaució |
Érvényes 25 naptári napig, napi kétszeri belépéssel |
Egyéb jegyek:
Zárás előtti jegy | 3 000 Ft | Felhasználható a fürdési idő vége előtt 2 órával. | |
Látogatójegy | 1 600 Ft + 2 000 Ft kaució |
Fürdésre és öltözőhasználatra nem jogosít, legfeljebb 30 percig érvényes. Időtúllépés esetén a kaució elveszik. | |
Ruhatár (szezonális) | 300 Ft / csomag | Használati díj kabátonként, csomagonként értendő. | |
Úszógumi kölcsönzés | 600 Ft + 1 000 Ft kaució |
Napi díj. |
Hasznos információk:
Napi jegyek: Felhasználható kizárólag a vásárlás napján. Egyszeri belépésre jogosít. Időtúllépés esetén pótdíj kerül felszámolásra. Kiegészítő jegy időtúllépés esetén nem váltható.
Bérletek: Kaució visszatérítés a lejáratot követő 5 napon belül lehetséges, kiegyenlítésére csak készpénzben van lehetőség a fürdési idő végéig. A bérletek napi 2 alkalommal jogosítanak belépésre. Az első távozást követően 15 peres türelmi idő után van lehetőség a második belépésre. Távozáskor a szekrényszám automatikusan törlődik. A szekrények tartalmáért ezután felelősséget nem vállalunk. Időtúllépés esetén pótdíj kerül felszámolásra.
ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK:
• A gyógytó vízmélysége 2 m – 38 m.
• Az árak és a nyitvatartás megváltoztatásának jogát fenntartjuk.
• A megváltott belépőjegy árából nem áll módunkban visszatéríteni.
• Fizetési eszközök: készpénz (HUF), bankkártya, SZÉP kártya.
• ATM nyitvatartási időben a Schulhof bejáratnál található.
• Belépőjegy megváltásával vendégeink a Tófürdő házirendjét magukra nézve kötelezőnek ismerik el.
• 6 év alatti gyermekek részére a belépés díjmentes.
• Az úszógumi kölcsönzések csak megváltott kölcsönzési jegy ellenében, a letéti díj befizetése mellett történhet. A kölcsönzött eszköz leadásával, a letéti díjat a fürdő kizárólag a tárgynapon, a fürdési idő végéig téríti vissza.
• A belépőjegyek szauna használatot nem tartalmaznak. Kizárólag wellness kiegészítő jegy megváltásával lehet igénybe venni. A wellness és szauna részleg szolgáltatásai kizárólag 12 év felett vehetők igénybe. A wellness és szauna részleg használatára jogosító kiegészítő jegytípushoz higiénés okokból 1 db szaunakendőt biztosítunk.
• A gyermekmedence nyitvatartása szezonális és időjárásfüggő. A medencét 14 év alatti gyermekek vehetik igénybe.
• További információért kérjük forduljanak a Schulhof bejáratnál található Információs pulthoz.
Hévízi Tófürdő telefonszám: 06 83 342 830