A ma is ismert fürdőkúra gyökerei 1795-re nyúlnak vissza, gróf Festetics György idejébe. Az azóta felgyülemlett tudásnak és szakértelemnek köszönhetően százezrek nyerték vissza egészségüket, így a Hévízi Tradicionális Kúra mára a város védjegyévé vált.
A Hévízi Tradicionális Kúra alapja a hévízi gyógyvíz, amely gazdag ásványianyag-tartalmának köszönhetően különösen hatékony mozgásszervi megbetegedések kezelésében. Hatékonyságát friss orvosi kutatások, valamint gyógyult vendégek ezrei is bizonyítják. Természetes gyógyszerként használva - orvosi iránymutatás mellett - számos panaszt enyhíthetnek a segítségével. A gyógyvizes kezelések hatását tovább fokozza a fizikoterápia, melynek része a mechanoterápia - mint például a masszázs - az elektro- és magnetoterápia, valamint a fényterápiás kezelések.
A Hévízi Tradicionális Kúra során az eredeti, komplex hévízi kúrát alkalmazzák a kiválasztott helyszínen, annak érdekében, hogy Ön a leghatékonyabb gyógymódban részesülhessen.
Mivel indul a Hévízi Tradicionális Kúra?
Minden esetben állapotfelmérő orvosi vizsgálat előzi meg a komplex kezelési terv felállítását. A szakorvosok a helyszínen az Ön személyes állapota alapján határozzák meg a kúra egymásra épülő elemeit, így például a gyógyvízben való fürdőzés időtartamát, a fizikoterápia különböző kezeléseinek fajtáját és gyakoriságát.
A kezelések az Ön minőségi kiszolgálásának érdekében, meghatározott szabályok szerint, szakképzett kezelőszemélyzet és folyamatos orvosi kontroll mellett zajlanak.
Miből áll a Hévízi Tradicionális Kúra?
A kúra alapelemei az egyéni kezelési terv szerint a következők lehetnek:
- Fürdőzés minősített gyógyvízben
- Hévízi gyógyiszappakolás vagy gyógyiszapfürdő
- Súlyfürdő – Dr. Moll Károly hévízi reumatológus találmánya alapján
A kúra kiegészítő elemei az egyéni kezelési terv szerint a következők lehetnek:
- Hévízi gyógyvíz fogyasztása ivókútból
- Gyógymasszázsok
- Egyéni és csoportos mozgásterápiák
- Fizikoterápia, fizikoterápiás kezelések (elektro-magneto-mechano-fény stb.)
- Hidroterápia: CO2 kád, víz alatti vízsugár masszázs, galván fürdő
A fenti kezelések közül, az állapotfelmérés alapján szakorvos határozza meg, hogy melyek ajánlottak az Ön panaszainak enyhítésére. Minden kúra egyénre szabottan kerül kialakításra, ügyelve arra, hogy az elemei egymást erősítsék.
A víz gyógyító kincseit a természetes környezet adta gyógyhatások egészítik ki és teszik komplexé. A tó körül zöldellő fák, a kipárolgó gőz, mely mintegy kupola terül el a tó fölött, együttesen fejtik ki pozitív hatásukat.
Milyen hosszú a Hévízi Tradicionális Kúra?
A Hévízi Tradicionális Kúra során egymást követő napokon, Ön a fentiek közül minimum 15 kezelésen vesz részt. A kúra időtartama ideális esetben 2 hét.
A hévízi kezelések nem csak pillanatnyi javulást eredményeznek, hanem hónapokra megakadályozzák a fájdalmak kiújulását.
Hol vehető igénybe a Hévízi Tradicionális Kúra?
Számos szolgáltató kínálja a Hévízi Tradicionális Kúrát, és garantálja az évszázadok alatt megszerzett tudás és tapasztalat megfelelő alkalmazását.
A következő helyszíneken vehető igénybe a Hévízi Tradicionális Kúra:
- Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház
- Ensana Thermal Aqua Health Spa Hotel****
- Ensana Thermal Hévíz Health Spa Hotel****superior
- Hotel Aquamarin***
- Hotel Európa fit****superior
- Kolping Hotel Spa & Family Resort****
- Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Hévízi Rehabilitációs Intézete
- NaturMed Hotel Carbona****superior
Vegye igénybe a Hévízi Tradicionális kúrát, és tapasztalja meg a gyógytényezők pozitív hatását!
A gyógytó kezelője és működtetője a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház, mely szolgáltatások egész sorát kínálja a látogatóknak.
Sokan köszönhetik gyógyulásukat az itt található gyógyvíznek, Dr. Mándó Zsuzsannát, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház orvos igazgatóját a gyógytó titkáról kérdeztük:
A víz melegét és egyben gyógyító hatását 33,9 hektáros erdő védi a külső környezet (szél, por, zaj) ártalmaitól. A tó vízhozama 410 l/mp, így a víz háromnaponta teljesen kicserélődik, hőmérséklete télen nem csökken 22 Celsius fok alá – így lehetőség van a téli szabadtéri fürdőzésre is -, nyáron eléri a 38 Celsius fokot is.
Egyedi környezete miatt a Hévízi tó élővilága igen különleges, gyönyörű látvány a tóba telepített különböző színű tündérrózsák, amelyek még késő ősszel is virágoznak.
A hévízi gyógyvíz elsősorban a mozgásszervi megbetegedések, ezen belül a reumatológiai, ortopédiai, mozgásszervi műtéteket és baleseteket követő utókezelésre szoruló esetekben alkalmazható, de idült nőgyógyászati és bőrgyógyászati betegség kiegészítő gyógykezelésére is kiválóan alkalmas. A kúra indikációiról bővebben itt olvashat.
A gyógykúra igénybevétele előtt minden esetben orvosi vizsgálat szükséges, ahol a mozgásszervi panaszok felmérésén túl a szervezet általános állapotát is ellenőrizzük.
Az orvos a vizsgálat alapján egyénre szabottan összeállítja a kúraprogramot, s közben a fürdőzést kombinálja sok egyéb gyógymóddal, pontosan előírja a fürdés időtartamát. A hévízi kúra ajánlott időtartama 2-3 hét.
A hévízi gyógykezelések és terápiák társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetők, járóbeteg illetve fekvőbeteg ellátási formában, melyről részletes információt családorvosától kérhet.
Szeretne többet tudni a hévízi fürdőgyógyászat alapjainak megteremtőiről?
Fürdőorvos, balneológus és reumatológus. Tanulmányait Budapesten végezte, majd Berlinben is szerzett orvosi gyakorlatot. 1905-től tevékenykedett Hévízen fürdőorvosként egészen ’44-ig. Rendkívül sokat tevékenykedett a hely orvosi fejlesztéséért, megismertetéséért. 1907-ben kezdeményezte az első szanatórium felépülését, majd 1911-ben a Zander-gyógyintézetet. A Zander módszer lényege a gépekkel történő gyógygimnasztika jelentette. Munkásságával tudományos alapokra helyezte a fürdőgyógyászatot, az általa lerakott „alapokra” épólt fel az akkori Hévízfürdő.
Reumatológus, balneológus és radiológus. 1918-ban szerezte meg oklevelét, majd Berlinben szerzett szakképesítést. Hazatérve bátyja Zander intézetében tevékenykedett. Hévízen balneológiai kutatómunkát végzett, de röntgenorvosként nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő felvételeket készített. 1948-ig ő vezette a fürdőtelepet. Számos szakkönyvet írt, korának legtapasztaltabb szakembere volt, aki pályafutását Hévízen alapozta meg.
Balneológus, 1913-ban szerezte meg orvosi diplomáját Budapesten. 1932-től vezető fürdőorvos Hévízen, majd 1952-től osztályvezető főorvos, majd igazgatóhelyettes egészen ’68-as nyugdíjazásáig. Hozzá fűződik a tó áramlástérképének elkészítése, valamint a különleges hévízi kezelés a súlyfürdő felfedezése. Publikációi jelentek meg különböző szaklapokban, szerepelt nemzetközi kongresszusokon. Ő volt a leghosszabb ideig tevékenykedő balneológus Hévízen. Felesége Dr. Hoffmann Ilona (1909 – 2008) reumatológus neve szintén a városhoz köthető. Méltó szakmai partnere és segítője férjének.