Ajánlattételi felhívás - "Green Destinations Award minősítésre" CROSSDEST SIHU00138 projekt kapcsán

Röviden a projektről

Szlovéniában jelenleg az összes vendégéjszaka 90%-a a Global Sustainable Tourism Council (GSTC) által akkreditált Green Destinations (GD) rendszerében minősített desztinációkban jelentkezik, s egyre több fenntartható minősítésű attrakció, illetve turisztikai szolgáltató is elérhető a Slovenia Green programon belül. Mára a fenntarthatóság országosan meghatározza a turizmus minden szereplőjének a gondolkodását, beleértve az ide látogató vendégekét is.

Magyarországon a fenntartható turizmusfejlesztés ezzel szemben még gyerekcipőben jár. A nemzetközi nyomás azonban egyre jobban jelentkezik, mivel a GSTC által elismert fenntarthatósági minősítés hiánya miatt csökken a térség versenyképessége, amelynek a leküzdése nehéz feladat, hiszen egyszerre kell a lakossági szemléletformálással, a fenntartható rendszerek kidolgozásával, az egyes szolgáltatók fenntarthatóságának a javításával és a desztinációs brand átalakításával is foglalkozni.

Mára a világ utazóinak több mint kétharmada keresi a fenntartható úticélokat. A szlovén-magyar határmenti régió azonban csak akkor tud egységes, fenntartható desztinációként ennek a feltételnek megfelelni, ha a magyarországi desztinációk is eljutnak a GSTC fenntartható minősítésig, illetve mivel fenntartható desztináció nincs fenntartható szolgáltatók nélkül, minél több attrakció és turisztikai szolgáltatás is megszerzi a fenntartható turisztikai minősítést, párhuzamosan pedig kialakításra kerül egy határmenti turisztikai hálózat, amelynek tagjai egymást ajánlva alakítanak ki közös turisztikai termékeket az egységes fenntarthatósági brand ernyője alatt.

 

Átfogó célok és megoldások

A jelen projekthez kapcsolódó négy település külön-külön is ismert nemzetközileg, önálló, bár a COVID után folyamatosan változó célközönséggel. Ahhoz azonban, hogy a térségből egy egységes, határon átnyúló desztináció legyen, ahol a projektpartnerek együttműködésének köszönhetően hosszabb tartózkodással visszatérő vendégkör alakul ki, a következő problémákat szükséges kezelni:

- a fenntarthatóság és hozzáférhetőség, mint két alapérték terén jelentős felkészültségi különbségek

- egy olyan átfogó minőségmenedzsment program hiánya, amely révén a kiemelt célcsoportok egységes, a nemzetközi standarokat figyelembe vevő szolgáltatásokat kaphatnak (pl. családosok, háziállattal érkezők, kerékpárosok, seniorok)

- mivel mindezek hiányoznak, nincs egy olyan egységes és teljes tájékoztatási rendszer, amely naprakész és személyre szabott információkat nyújtana a határ két oldalán lévő térség turisztikai kínálatáról, beleértve a helyi termékeket is

- mivel a turisztikai szereplők nem ismerik egymást és a helyi termelőket, az egyes települések kínálatában nem jelenik meg a térség többi szereplője, illetve nem tudnak szélesebb körben építeni a körforgásos gazdaság előnyeire.

 

A projekt főbb kimenetelei

  • A program keretében Muraszombat jó gyakorlatára építve a többiek is megszerzik a GD minősítését, miközben Muraszombat számára a min. ezüst fokozat elérése a cél. Mind a négy helyszínen megvalósul egy-egy pilot program, amelynek a célja a regeneratív turizmus erősítése. A kidolgozott programok egymás számára átvehetőek lesznek.
  • A projekt eredményeképpen min. 20 attrakció és min. 40 szolgáltató felkészítése is megtörténik a GD Good Travel Seal minősítésésének megszerzésére.
  • Elkészül egy, a körfogásos gazdaságot támogató pilot program, amelyet mind a négy települési partner használni tud.
  • Elkészül egy, a nemzetközi standardoknak megfelelő, a fenntarthatóságot szem előtt tartó egységes minőségmenedzsment és monitoring rendszer.
  • Módszertan, határon átnyúló jelleg
  • A GD standardjaira építve minden partner egységes módszertan alapján fog dolgozni.
  • Az Innotime dolgozza ki azt a digitális platformot, amelynek a segítségével minden partner folyamatosan monitorozni tudja az eredményeit, illetve a saját desztinációjának és a turisztikai szolgáltatásoknak a fenntarthatósági indexét.
  • Elkészül egy minden, a régióban lévő turisztikai szolgáltató számára elérhető, a fenntartható turizmus kritériumait és a határmenti térség értékeit bemutató e-learning tananyag.
  • A szolgáltatói felkészítési program segítségével egységes mentorprogram keretében készülhetnek fel a térség turisztikai szolgáltatói a nemzetközi minősítésre, a körforgásos gazdaságot segítő pilot program keretében pedig a helyi termelők is bevonásra kerülnek a határ mindkét oldalán.
  • A projekt végén a települések egységes horizontális minőségi szolgáltatásokat lesznek képes nyújtani, az attrakciók és a turisztikai szolgáltatók pedig egymás szolgáltatásainak ismeretében lesznek képesek határon átnyúló új termékek fejlesztésére.

Újszerű elemek

Jelenleg nincs Európában olyan monitoring rendszer, amely egyszerre lenne képes mérni a turisztikai szolgáltatók, a desztinációk és a vendégek fenntarthatósági és hozzáférhetőségi indexét és a körforgásos gazdálkodás eredményeit. Az egységes monitoring rendszer erre ad majd választ.


Jelen ajánlatkérésben az alábbi tevékenységgel kapcsolatban szeretnék szakértői közreműködésre árajánlatot kérni Önöktől.


"Green Destinations Award programban Bronz minősítés elérése”

A GSTC (Global Sustainable Tourism Council) szabványt azért hozták létre, hogy a fenntartható turizmus egységes értelmezését biztosítsák. A GSTC desztináció kritériumai ("GSTC-D") a minimum, amelyet minden turisztikai desztinációnak el kell érnie. Négy fő téma köré szerveződik: fenntartható menedzsment; társadalmi-gazdasági hatások; kulturális hatások; és környezeti hatások. A GSTC standardok azonban a teljes idegenforgalmi ágazatra alkalmazhatók.

A GSTC-kritériumokat az ISEAL Szövetség szabványalkotási kódexének és az ISO működési kódexeinek megfelelve alkották meg.

 

A GSTC standardok alapján több szervezet is akkreditált minősítő testületként dolgozik világszerte. Ezek közül az egyik legsikeresebb a Green Destinations, amely ma már 90 desztinációban 122 desztináció minősítését elvégezte, a TOP100 fenntartható desztinációs jó gyakorlat versenyen pedig további több mint 400 desztinációval dolgozik együtt. A Green Destinations brandet jól ismerik a négy terület küldőterületein élők is, hiszen nagyrészt a küldőterületek belföldi desztinációi is ezt a minősítést használják. 

 

 

 

A fenntarthatósági minősítés:

- Alapvető iránymutatásként szolgál a fenntarthatóbbá válni kívánó úti célok számára.

- Segíti a fogyasztókat a fenntartható turisztikai célpontok azonosításában.

- Közös nevezőként szolgál a tájékoztatási médiumok számára az úticélok felismeréséhez és a nyilvánosság tájékoztatásához a fenntarthatóságukkal kapcsolatban.

- Olyan vezetői szerepvállalás, amely másokat is cselekvésre ösztönöz.

 

A projekten belül Hévíz, Sárvár és Lendva még nem indította el a minősítésre való felkészülési folyamatot, Muraszombat azonban 2022 elejétől már bronz minősítéssel rendelkezik.

Mind a négy desztináció egybehangzó célja, hogy felkészüljenek a nemzetközi minősítés megszerzésére és minden desztináció a projekt végéig Green Destinations minősítést szerezzen. Ezen belül Muraszombat már minimum az ezüst, a többi desztináció pedig a bronz minősítést célozza meg.

 

A tevékenységgel kapcsolatban az alább részfeladatok megvalósítására kérünk ajánlatot.

  1. GD minősítési rendszer feltételrendszerének kitöltése (bizonyítékok összegyűjtése, reporting megírása az összes kritériumhoz, indoklások, alátámasztó dokumentumok) – online felület – melyhez a megbízó biztosít hozzáférést
  2. Turisztikai hatásvizsgálat – fenntarthatósági szemléletmóddal, a turizmus környezetre gyakorolt hatásai a GD által biztosított Tourism Impact Assessment Worksheet alapján
  3. Feltételrendszerben hiányzó alátámasztó dokumentumok, stratégiák, akciótervek elkészítése. Előzetes önaudit alapján felmért hiányosságok pótlása – megbízóval egyeztetve.
  4. Lakossági, szolgáltatói fórumok szervezése a minősítési feltételekkel összhangban – ezek eredményei beépítésre kerülnek a fent említett stratégiákba akciótervekbe, és külön is publikálásra kerülnek (online vagy személyes megjelenéssel járó alkalmak)

Megvalósítás határideje: 2025. október 30.

Kiegészítés a fenti feladatokhoz

A minősítési rendszerhez szükséges szakmai támogatást nyújt a Green Destinations a megbízón keresztül. A fenti feladatokat ellátó partner folyamatosan kell, hogy egyeztessen a megbízóval.

A teljesítésbe bevonható alvállalkozó is, melynek mértéke legfeljebb a vállalkozói díj 50% lehet. Alvállalkozó bevonási szándékát kérjük ajánlatadás során jelezze. Az ajánlatok elbírálása során a legkedvezőbb árazású ajánlatot részesítjük előnyben. Fenntartjuk a jogot, hogy az árajánlatok elbírálása során megvizsgáljuk az ajánlattevő szakmai tapasztalatát és korábbi referenciáit, amelyek szükségesek a feladat magas színvonalú teljesítéséhez. Az ajánlatkérés során kérjük referencia anyag biztosítását.

Amennyiben az ajánlatkérő nem kap olyan ajánlatot, amely a rendelkezésére álló anyagi fedezetnek megfelelő lenne, úgy ajánlattevővel tárgyalást kezdeményez.

Ajánlatukat 2025. május 14-ig 12.00 óráig várjuk.

Az egyösszegű ajánlatokat e-mailes formában várjuk a bolla.krisztina@hevizmarketing.hu e-mail címre. Ajánlatát a felhíváshoz mellékelt árajánlat kérő táblázat (Ajánlatkérőlap_üres.xlsx) kitöltésével küldje meg. A formai követelményeknek megfelelően csak hiánytalanul kitöltött, dátummal, aláírással és szükség esetén céges pecséttel ellátott ajánlatot tudunk elbírálni.

Az ajánlatok elbírálása 2025. május 15-én 16.00 óráig megtörténik. Tisztázandó kérdések esetén az elbírálás után felvesszük a kapcsolatot Önökkel.

Nyertes kihirdetése 2025. május 16., szerződéskötés várhatóan 2025. május 20-ig megtörténik.